TGIC TV QUIZ SHORTLIST

The social media team of the Nigeria Centenary is pleased to announce the names of the 30 participants representing each of the geo-political zones of the country.

TGIC TV QUIZ SHORTLIST

SOUTH – SOUTH
AKWA IBOM

S/no. Name
1 RAPHAEL EPHRAIM USOROH
2 NYENEOKPON EKANEM
3 UWAKMFON ETUKUDO
4 ETIM ETIM
5 NYAKNNO UDOKPOH

BAYELSA
1 ZETESI AGU
2 ASIKYE VICTORY STEPHEN EKUBO
3 ESEIMO, TAMKIVIE
4 OBEBH NESTOR JEREMIAH
5 ENTONO EMMANUEL

CROSS RIVER
1 AGAN PETER 
2 AKPE EFFIONG
3 EYO, VICTOR EFFIOM
4 ABAZIE, WISDOM
5 ASUQUO, VICTOR ETIM

DELTA STATE
1 EFEMENA VALENTINE
2 MESHACH OGBEKE
3 IKOKO EJIRO
4 ESE IGILA NICHOLAS T.
5 ADESUWA FAITH

EDO STATE
1 OBAZELE EMMANUEL
2 EWAH TIMOTHY OGHENEOWORO
3 Prince Oiodu
4 David Okorokporo
5 Ehanire Godspower Owens

RIVERS STATE
1 OTIKOR JUSTICE
2 MATT SMITH 
3 DEBBIE NWAJIUBA
4 CYRIL OMOFUMA INEGBEDION
5 OSITA CROWNWELL

SOUTH EAST
ABIA STATE
1 Ogwo-ede Ezinne Margaret
2 Ekpendu Chukwuma Victor
3 Sharon Mimi Kingsley
4 Ekwuluo Emeka Celestine
5 Augustine Miracle
6 Igbokwe Anthonia Udodiri 

ANAMBRA STATE
1 Chukwunonyerem Peace
2 Anoh Wisdom 
3 Andeh Ndubuisi Jude
4 Obiajunwa Chiazam chim
5 Aririguzo Michael Chinonso
6 Comrade Osita David

EBONYI
1 OKORO, OSINACHI SIMEON
2 OBASI JUSTUS EJIKEME
3 ICHA NGOZI OGAYI
4 ESOMCHI NDUKA C.
5 AGWO OBINNA
6 OMODIA SUNDAY IBIZUGBE

ENUGU
1 IGWESI KINGSLEY
2 OKOLO MAURICE
3 NWANKWO CHIBUZOR
4 CHIGBOGU OKEOMA
5 DAVID KALU
6 NWAFOR FRANCES

IMO STATE
1 Chinedu Osita Kalu
2 Asiabaka Daniel
3 Akonobi Evelyn Amaka
4 Kanu Celestine
5 Ejikonye Arinze
6 Nwachukwu Callistus Chikere

SOUTH WEST
OGUN STATE
S/N NAME
1. DIYAOLU HASSAN 
2 TAIYE TAIWO T.
3 ADEBAYO V. OLUWADAMILARE
4 ADEWALE ILORI
5 AFOLABI AKINYEMI CHRISTOPHER

OSUN STATE
1 ABDUL GANIYU SHEHU
2 DAMILOLA OLADIMEJI JOSEPH
3 AJAYI ABDULGANIY ABIODUN
4 OPAFEMI SAHEED
5 GANIYU AKEEM

ONDO STATE
1 ALAO IFELOMO ANDREW
2 ADESANMI TOLULOPE JAMES
3 OJO OLUWATOSIN PETER
4 ADEWALE RICHARD
5 SALAMI TAIWO RAMAN

LAGOS STATE
1 ADEMOLA OLUWASEUN
2 MURITALA AYOYINKA
3 ECHENDU CHIDI
4 OLOME JOSEPH OCHOLOGOR
5 IKEM DEBORA EVA

OYO STATE
1 AJAYI RAHMAN OLADIMEJI
2 OYEWALE DANIEL A.OYEWALE
3 ANNAVI VICTOR VICTOR
4 ADERIBIGBE S.OLUWATOSIN
5 ODEREMI OYELADUN 

EKITI STATE
1 FAGBAMIGBE JOSEPH
2 FALEMARA PAUL
3 AKIN OLAWUYI
4 AYILOLA BABATUNDE
5 DADA O. EBUNOLUWA DON

NORTH EAST
BORNO
S/N NAME
1 ALI MALLAM TERAB
2 BABAKURA MUHAMMAD DOGO
3 NASIRU USMAN ABDULLAHI
4 IBRAHIM KAU MUHAMMAD
5 AUDU ABDULMALIK

YOBE
1 GANA BARKA SOKUMA
2 IBRAHIM MUHAMMAD
3 VIOLET AUSTIN
4 NYONE TOMBARI
5 IMRANA ALHAJI BUBA

GOMBE
1 HUSAINI AHMED MUSA
2 NICHOLAS NYADAH HAMMAN
3 AMOS NGGADA ALHERI
4 ISAH YAKUBU MUSA
5 SHAFIU ADAMU MAI KIFI

ADAMAWA
1 NANCY JIKA MAPEO
2 ABDUL AZIZ ABDULLAHI
3 ALBERT B. T. ISHAYA
4 KOVITUNEYA MICHAEL
5 SADIQ AHMED

BAUCHI
1 NWEKE HAPPINESS 
2 AMINU MUHAMMAD YAHAYA
3 ISYAKU BALA PALI
4 MUHAMMED ISHAQ
5 JOSHUA GAIUS BITRUS

TARABA
1 PETER BLESSING PEVER
2 ABEL APINEGA
3 ANDE D. BIKI
4 TIMOTHY MARKUS
5 ADAMS GARSABUMA

NORTH CENTRAL
ABUJA
1 AMAECHI PETER AZUBIKE
2 AHMAD AMIR
3 IBRAHIM LUCKY
4 ABARI MUSA ABDULAHI
5 OGOLO ANN ANIETIE

PLATEAU
1 LUWADET YARIMA
2 NDAM ESMERALDA NANDER
3 YATU PHYLIMON
4 KAMSHIWE JOB

NASARAWA STATE
1 MATHIAS MOSES
2 LAMAI OSIKHENA ISAIAH
3 NA’ALLAH JIBRIL
4 AHMAD HAMZA AHMAD

KWARA STATE
1 Famuyiwa Olushola T.
2 Jimoh Ibrahim
3 Abdulkareem Ibrahim Abdulkareem
4 Moshood Jimoh Adeshina

NIGER
1 MUHAMMAD NMAGBAZHI ALIYU
2 MARYAM SHUAIB
3 PRINCRIS IYASELE
4 ISYAK MUHAMMAD IBRAHIM

KOGI
1 YUSUF DAVID AMOTO
2 JOHN FRIDAY UNUGWA
3 AUDU RABIU OMEIZA
4 SIR LAHM 

BENUE
1 AGBENYI ISAIAH
2 JOSHUA MSOTER ABRAHAM
3 IOROHULE VERONICA NGOHILE
4 ALHASSAN BERNICE
5 MOSES EJE ODEH

NORTH WEST
KADUNA
1 KHALIFA ALIYU IBRAHIM
2 ABDULSALAM S. RAMALAN
3 JOSIAH MUSA
4 DYAJI HAPPINESS YANGMEN
5 AHMAD MUSTAPHA

KATSINA STATE
1 Jibo Sani
2 Lawal Usman
3 Shamsuddeen Usman Dan-Asabe
4 Bash dogonmaje
5 Ibrahim Ladan-Baki

JIGAWA
1 JOSSY YARI
2 SALEH WAZIRI
3 GABRIEL OHIEMI
4 YATU PHILEMON

SOKOTO
1 SADIQ MAS’UD
2 DANGALADIMA, HAYATU
3 TUKUR ALMUSTAPHA
4 Musa garba hamza

KEBBI
1 FATIMA NUADEEN MAYAKI
2 ABBAGANA DAUDA
3 PIRE GABASA
4 AHMADU MURTALA
5 KPOH JOSEPH

KANO
1 MURTALA TASIU GARBA
2 MARYAM AUDU
3 DANLADI CLOPAS
4 DANIA MARY

ZAMFARA
1 SULEIMAN SHAMSUDEEN
2 ATTAH SOLOMON
3 ISAH YUSUF
4 NELSON EBI AGBEI